creatores.org

tvůrci, inovace, kreativita, inspirace, nápady, meetpoint, scrapbook


Partneři
(připravujeme)

powered by octopusengine
star

Kreativita Tvořivost

Žijeme v zemi, kde mají slova stvůra i nestvůra obdobný pejorativní význam - kreatůra. V době, kdy pojem Stvořitel už u většiny lidí nevzbudí posvátnou úctu, a kreacionisté jsou malou skupinou jeho vyznavatelů (Jemu-žel často dogmaticky zaslepenou).
Moderní společnost si cíleně vychovává stále rostoucí skupinu lidí, kteří pouze pasivně konzumují. 
"Šašku bav mě!" Jsi otrokem peněz. Odsouzen k nespokojenosti. U reklamy a v nákupním centru si málokdy jen matně rovzpomeneš, na tu sílu, co lidstvo dlouhá staletí posouvala dál. Na tvůrčí puzení. Na ohromný pocit štěstí, který se dostaví při překonání překážky v kreativním procesu. Člověk se od zvířat neliší prací, ale tvořením.

brain

Tvořivost neboli kreativita (z lat. creo = tvořím) je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik něčeho nového, originálního, popř. tvůrčím řešením problémů.

Podmínkou obsaženou ve většině definic tvořivosti je navíc využitelnost a užitečnost nově vzniklého produktu. V praxi se tedy nejčastěji používá definice jako: „Tvořivost je generování nových, neobvyklých, ale přijatelných, užitečných myšlenek, řešení, nápadů.“ Tvořivý proces je potom charakterizován pomocí dvou základních prvků, za které je považována originalita (novost), ale současně i užitečnost (hodnotnost, přijatelnost) pro určitou společnost
Zdroj: Wikipedia
Pro obecnou nauku o tvořivosti byl navržen název ponématika, podle výrazu "ponéma", jímž se v řečtině označovalo dílo vzniklé namáhavým, složitým, nejčastěji tvůrčím způsobem.
Jde nám o přerod člověka z typu učeného a moudrého (tedy homo sapiens sapiens) na člověka tvůrčího, t.j. homo creans. Varuje se před člověkem typu homo technologicus, který je považován za nekompletního.
(Prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc.)

Přihlášení
uživatel:

heslo:  nebo

zapomenuté heslo?
help Nápověda
rules Pravidla skupiny

Náhodně vybraný citát cit
Lepší blázen s nápadama, nežli chytrák bez fantazie...
neznámý

Anketa stat
Zajímá mě hlavně
umění
bar
1997
věda a technika
bar
1632
obojí (všechno)
bar
1764
počet hlasů: 5393


Kalendář akcí a událostí
předchozí  Leden 2021  následující
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

arw Zobrazit akce pro 2021-01right info
star 0 | action: nic | sel: text || uid: 0 | lng: cz | (c) yenda.net 2002-2012