creatores.org

tvůrci, inovace, kreativita, inspirace, nápady, meetpoint, scrapbook


Partneři
(připravujeme)

powered by octopusengine
star
  Vybrané nejčastější kategorie:  
umění | věda a technika | nezařazeno

Příspěvek se svými komentáři a podřazenými zápisy

project Společnost tvůrců | cz

Dnešní kapitalistická společnost je založena na vlastnictví jako na hlavním principu. Jenže vlastník může se může ke svému jmění dostat způsoby, které nic nevytvoří (dědictví, zlodějna, nefér likvidace konkurence). Zisk by měl být ale vázán prakticky jen na vytvoření čehosi. Vlastnictví ano, ale prioritně by se mělo vztahovat na to, co člověk vytvořil, ne co zdědil nebo ovládl.
A | 3191 zobraz    2 ntree    14 comm    | 4 star
Zápis: 2012-06-10 | Změna: 2019-09-22 06:41:49 | fikacek


Komentáře

Mělo by to tak být, ale není. Získat majetek se ale dalo už od nepaměti i jinak, než tvořením hodnot.. veškeré násilnosti, loupení, války... podvody šamanů, falešných proroků... vraťme se raději zpět k těm, co tvoří a jsou v našich očích přínosem;)
2012-06-10 | yenda.net
není to trochu moc utopistická vize? lidé jsou dnes líní tvořit. Sociální síť je navíc tak houpavě nemotivující
2012-06-10 | Petr Kadlec
hodně podobná myšlenka je už zde v úvodu - pokud si klikente na "Tvořivost, kreativita" (menu vlevo nahoře) také se i dotýkáme konzumní společnosti...
2012-06-10 | admin
Na vlastnictví byly, jsou a budou založeny všechny lidské společnosti. A vytvoření čehosi? Podle mě jsou tyto stránky o tvůrčím myšlení, ne o tvůrčím konání (postavit zeď, vypěstovat obilí, vykopat příkop...)
2012-06-10 | Ivanovna
Petr K: zajímavé - právě jsem díky tomu zaznamenal dva významy pojmu "sociální síť". Jedna je klasicky známá, co poměrně velkému počtu lidí s nataženou dlaní do ní něco dává (bohužel z části neoprávněným.. a pro mnohé je to demotivující.. nebavme se o tom, že to někteří opravdu objektivně potřebují a že dostávají málo) A druhá je např Facebook či Google+ a další... a OBĚ tyto SÍTĚ LIDSKÉ TVOŘENÍ A BÁDÁNÍ MOC NEPODPORUJÍ! Převážně jen přiživují konzumní společnost (sociálními dávkami hmotnými.. a dávkami virtuálních sociálních kontaktů)
2012-06-11 | yenda.net
2 Ivanova: Ale jo, klidně vlastnictví, ale opravdu získané vlastnímy nápady, prací. Likvidovat to, že většině bohatých stačí narodit se v dobrý posteli a nic neumět. To přece není žádné fair play, vůči ostatním. Každý by měl začínat zdola, na jedné startovní čáře.
2012-06-11 | fikacek
2 Kadlec: Zas tak utopický to není. Prvních pár kroků je jasných: zamezovat korupci a zlodějnám, nedopustit monopolizaci v nějakém sektoru. To by měl být každodenní chleba. Časem by mohly následovat formy empatizace mocných (byl jsem překvapen, že třeba byl šéf Metrostavu (a nejn on) ochoten prožít na vozíčku půl dne. Jako hodně utopická mi přijde postupná likvidace dědictví od určité sumy nahoru, a likvidace kulturní dědičnosti (rodiče - děti). Ale u toho dědění by tsačilo postupně zvyšovat daň od určité velikosti zděděného jmění, třeba ža na 90% či víc. Problém ale bude neustále v tom, že ti, kdo by ty změny dělat měli, se k tomu moc nepohrnou. Takže to chce dotaženou koncepci a tlak zdola. Mám to jinak daleko víc domyšlený a postupně budu jednotlivé nápady tady publikovat. Jen jsem téma nastřelil za pár vteřin včera. :-)
2012-06-11 | fikacek
Fik: dovolím si částečně oponovat. Vždyť lidé (rodiče) se snaží vybudovat zázemí pro své potomky... a jsou to právě tvůrci, jejichž objevy, výtvory a vynálezy posouvají další pokolení lidstva o schod výše (většinou) a začínat vždy od začátku? Bez prostředků, bez domu po pra/rodičích? Bez ohně, bez kola, bez Penicilínu... Vím, trochu přeháním, ale těch pár onasisů oligarchů mě vlastně ani tak nevadí. A krást by se samozřejmě nemělo. Ale tvá utopická vize mi v tomto kontextu připadne krapet ultralevičácká ;-)
2012-06-11 | yenda.net
2 yenda.net : No, jestli je ultralevičácké jít po degenerovaných globalizovaných firmách, které ekonomice nic nepřinášej a spíše ji vysávaj, a podporovat malé a střední firmy, které ekonomiku táhnout, podporovat opravdové tvůrce, tak nevím. (Co se týče toho dědictví, tak v historii se od něj stále více ustupuje, protože je to nesmysl, dnes už se nedědí politická moc jako v za dob králů. A kdyby se nemohlo zdědit víc než 100 miliónů Eur, myslím, že by to vadilo jen hrstce lidí na světě... ) Idea je tady zhruba jako ve sportu: tak taky nelze spoléhat na to, že tatínek umete cestu, a že se s někým zná. To moc nepomůže. Jinak já vycházím z osobních zkušeností. Lidí, jako byl Jobs, kteří byli odstatečně kreativní a zároveň dostatečně agresivní, není moc. Tvrdím, že majitelé firem likvidují až 50% dobrých nápadů a technologikcýh kroků do budoucnosti. Dělají to většinou nevědomky, protože o byznysu rozhodují ti, co nejsou kreativní, a mnohdy ani nechápou, jaký přínos nějaká myšlenka může mít. Někdy vývoj úmyslně brzdí, protože na něm nemají zájem. Ostatně, když nějaká firma ovládne trh, už nemá zájem na jeho vývoji, protože stejně vše prodá. Já si naopak myslím, že dnešní globalizované společnost začíná mýt totalitní, protože likviduje trh. Ale ona nám to Čína a Indie nakonec spočítají. :-)
2012-06-11 | fikacek
Fikacek: pokud se to trochu dovysvětlí a přesněji specifikuje, náš rozpor se radikálně zmenšuje ;-) Musíme si asi vyjasnit pojmy a konkretizovat čísla. Pak vzniknou jakési mantinely o jejichž poloze se dá dále diskutovat. Máš na svém BLOGU nějakou esej na podobné téma? Hodí se sem jako odkaz.
2012-06-11 | yenda.net
O likvidování dobrých nápadů tu je krásné video (odkazy: Michael O'Leary -Ryanair, neumím vložit) a není to jen o velkých firmách, ale i o globalizačních tendencích z Bruselu. Nebo se pletu?
2012-06-14 | Slunečnice
2 Slunečnice: Já myslím, že je to pořád o tom, zachovat soutěž a tedy podporovat slabšího. Určitě v Evropě znemená EU i globalizaci, ale obecně jsou stejně nejsilnější globální firmy a banky, které kontrolují nejednu vládu. Posilování odporu proti velkým soukromým firmám by tak mělo být pozitivní, a tedy i podporování EU proti velkým firmám. Chápu, že na nižší úrovni může mít Eu negativní důsledky. Obecně by měla být snaha udržovat soutěž a konkurenci (i privát kontra stát). V tomhle směru se mi líbilo vystoupení EU proti Microsoftu a desítkám velkých firem, snížení cen raomingu, a zejména podpora SMEs - malých a středních podniků, které táhnout ekonomiku. Musel bych být odborník ekonom, abych tady něco tvrdil razantně. Při integraci se zase úloha EU mění... ale o tom mám dost málo informací, zatím. :-(
2012-06-18 | fikacek
Fikacek: Tak zase nevím. Zmiňoval jsi analogii se sportem a pak píšeš "zachovat soutěž a tedy podporovat slabšího" - to jsem tedy ve sportu nikde moc neviděl, tam slabší prostě prohraje. A ještě jedna poznámka - kdo určuje pravidla soutěže? Co když chtějí soutěžit rody napříč generacemi - rodiče zabezpečí a zvýhodní své potomstvo... Jsi proti dědictví? Mělo by to propadnout státu? Jsi proti vlastnění půdy? Bylo by to zcela zbytečné?
2012-06-21 | yenda.net
Soutěž = podporovat slabšího? To asi nebylo tak myšleno.
2012-09-11 | Slunečnice

Podřazené zápisy: 1

Přihlášení
uživatel:

heslo:  nebo

zapomenuté heslo?
help Nápověda
rules Pravidla skupiny

Náhodně vybraný citát cit
Lepší blázen s nápadama, nežli chytrák bez fantazie...
neznámý

Anketa stat
Zajímá mě hlavně
umění
bar
1683
věda a technika
bar
1398
obojí (všechno)
bar
1469
počet hlasů: 4550


Kalendář akcí a událostí
předchozí  Září 2019  následující
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

arw Zobrazit akce pro 2019-09right info
star 0 | action: nic | sel: single || uid: 0 | lng: cz | (c) yenda.net 2002-2012